Späť na zoznam
25. júl 2022
Naše stavby

Stavba v realizácii: Obnova bytového domu Mlynské Nivy, Bratislava

Obnova bytového domu na ulici Mlynské Nivy v Bratislave

Obnova panelového bytového domu

Bývanie v bytovom dome na ulici Mlynské Nivy 4 bolo v čase svojho vzniku považované za nadštandardné. Dnes, po rokoch, si táto stavba zaslúži prinavrátiť svoju dôstojnosť dôslednou obnovou. O práve prebiehajúcich prácach sme sa rozprávali s Pavlom Šumecom.

1. O akú stavbu ide?

Storočný bytový dom na ulici Mlynské Nivy 4 v Bratislave sa nachádza vo frekventovanej lokalite mestskej časti Staré Mesto pri autobusovej stanici, hneď vedľa Ondrejského cintorína. V rámci stavby realizujeme kompletnú obnovu fasády a klasickej sedlovej strechy. Nakoľko ide o historickú budovu, museli sme osloviť pamiatkarov a konzultovať s nimi všetko dôležité. Oni musia schváliť nielen finálny výzor, ale aj použité stavebné materiály a niektoré postupy.

2. Na čom aktuálne pracujete?

V súčasnosti prebiehajú viaceré práce naraz. Začali sme s výstavbou lešenia na štítovej stene a z vnútrobloku. Z dvorovej strany odstraňujeme vnútornú omietku, ktorá bola v dezolátnom stave a na už vyčistenú stenu začneme v najbližších dňoch nanášať novú omietku. A to vrátane štukatérskych prác, ktoré si tento objekt vyžaduje. V súvislosti s hlavnou komunikáciou Mlynské Nivy, tam, samozrejme, tiež bude stáť lešenie, takisto aj podchodné lešenie ošetrené ochranou, nakoľko ide o frekventovanú trasu, po ktorej denne prechádza množstvo ľudí. Momentálne sa tiež vypratávajú podkrovné priestory. Po vyčistení a vydezinfikovaní celej povaly pristúpime k demontáži nebezpečného azbestu, čo uvítali všetci vlastníci bytov.

3. Vznikli už teraz počas realizácie momenty, na ktoré určite nezabudnete?

Asi nikdy nezabudnem na prvý výstup do podkrovia. Úplne nás šokovalo, aké bolo zapratané a čo všetko v ňom bolo za tie desaťročia nazhromaždené. No máme tu aj príjemné momenty, rozhovory s pamätníkmi – ľuďmi, ktorým sa spomienky s domom viažu až k úplnému detstvu. Ich rozprávanie siaha do obdobia prvej republiky, spomínajú na obyvateľov, ktorí tu vtedy žili, boli to vážení a dôležití ľudia z ministerstva a tieto byty boli vtedy považované za nadštandardné. A paradoxne, priestory na povale boli vtedy miestom na živé rozhovory a stretnutia pri sušení bielizne. 

 

Obnova fasády na ulici Mlynské Nivy v Bratislave
Fasádu bytového domu na ulici Mlynské Nivy čaká obnova.

4. Aké rôzne prívlastky by od vás táto realizácia dostala?

Podľa mňa výnimočná. Táto krásna lokalita s atmosférou si zaslúži, aby tam stál dôstojný objekt. Farba fasády bude zosúladená s okolitými objektmi, štukatérske práce dodajú historickej budove „cveng“.

5. Existuje na stavbe niečo, z čoho sa mimoriadne tešíte?

Na streche je nádherné veľké kruhové vikierové okno. Našou snahou je zrepasovať ho, ak to však nebude možné, dáme na mieru vyrobiť nové. Tiež sa teším na spomínané štukatérske práce, je to taká lahôdka, ktorá nechá objekt vyniknúť. No a rekonštrukcia balkónov z hlavnej komunikácie bude tiež badateľnou a vítanou zmenou.  

Aký bude mať projekt prínos?

„Prínosný bude pre Bratislavčanov aj pre návštevníkov a okoloidúcich. Pohľad na zrenovovanú starú budovu vyvolá dobrý pocit nielen v starších ľuďoch, ale v každom, kto má vzťah k Bratislave. Ja som Starobratislavčan s obrovskou náklonnosťou k nášmu hlavnému mestu. Preto pokiaľ sa realizujú takéto projekty, je to pre mňa ako pohladenie po duši. Je skvelé byť svedkom toho, ako sa chátrajúce budovy zrenovujú a stanú skvostom v centre mesta a je úžasné, že naša firma k tomu prispieva,“ Ing. Pavol Šumec, projektový manažér.

Galéria

Zadná fasáda bytového domu na ulici Mlynské Nivy Historická budova Mlynské Nivy v Bratislave Štukatérske práce na bytovom dome Mlynské Nivy Obnova bytového domu na ulici Mlynské Nivy v Bratislave Nové okná bytového domu na ulici Mlynské Nivy Detail okna bytového domu na ulici Mlynské Nivy v Bratislave Rekonštrukčné práce na bytovom dome na ulici Mlynské Nivy Lešenie bytového domu na ulici Mlynské Nivy Stavebný materiál bytového domu na ulici Mlynské Nivy Obnova fasády na ulici Mlynské Nivy v Bratislave

Podobné články


22. september 2017
Naše stavby

Nájomné bytové domy v meste Dobšiná

Pilotný projekt výstavby nájomných bytových domov realizovaný našou spoločnosťou.

Čítať viac
8. november 2017
Naše stavby

Návrh farebného riešenia fasády

Dobrý farebný návrh fasády je vždy kompromis medzi predstavami vlastníkov, návrhom architekta a možnosťami konkrétneho technického riešenia.

Čítať viac
22. november 2021
Naše stavby

Stavba v realizácii: Eisnerova 38-40

Obnova panelového bytového domu

Čítať viac