Balkóny a lodžie

Určite túžite po peknom a upravenom balkóne, na ktorom ranná káva či pohár dobrého vínka podvečer chutia na nezaplatenie.

No ak si chcete užívať takéto chvíle, musíte práve pri obnove balkónov a lodžií použiť kvalitné materiály a systémové riešenia, ktorých hodnota má aj svoju cenu.

Zábradlia 

Čiastkové opravy starých oceľových zábradlí, ich prekotvovanie, prípadne výmena iba ich výplne či nebodaj obnovovanie starých náterov, sú postupy, ktoré nikdy nevedú k dobrému koncu. Ak má dielo slúžiť ďalších mnoho rokov, je potrebná kompletná výmena zábradlia ako celku. 

  • Náš tip :

Nátery ako povrchovú úpravu zábradlí treba po určitom čase v rámci starostlivosti obnovovať. Preto odporúčame našim zákazníkom zvážiť použitie zábradlia z nehrdzavejúcej ocele. Nehrdzavejúca oceľ môže byť matná alebo leštená a je bezúdržbová. Alternatíva je aj použitie hliníkové zábradlia.

Naším zákazníkom ponúkame na výber :

  • Oceľ 

  • Nerez 

  • Hliník

Nášľapné vrstvy, dlažba

Z užívateľského pohľadu podstatným prvkom podlahy balkónu či lodžie je dlažba. Jej výber je vecou nielen estetického cítenia, ale aj dodržania základných technických požiadaviek, akými je odolnosť proti mrazu alebo protišmyková úprava.

  • Náš tip :

Neutrálne farebné odtiene a väčší formát dlažby opticky zväčšujú podlahovú plochu. 

Poter, hydroizolácia a klampiarske prvky

Ak chcete zabezpečiť odstránenie problémov so stojacou vodou na balkónoch (lodžiách) je realizácia spádovaných vrstiev nevyhnutnosťou. Hydroizolačné materiály na báze tekutých fólií sa v praxi najviac osvedčili, treba však dbať na ich správne napojenie v kritických detailoch celého systému. Nesmieme však zabudnúť na poctivú prípravu pôvodného podkladu, ktorý väčšinov tvorí železobetónová doska, aby bola zaručená prídržnosť nových podlahových vrstiev.

Posledným miestom, kadiaľ voda opúšťa balkón, je klampiarske oplechovanie, kde odporúčame použiť hliníkové prvky odolné proti korózii.

 

  • Náš tip :

Na všetky styky vodorovnej a zvislej konštrukcie, prestupy a na dilatácie odporúčame aplikovať dilatačnú hydroizolačnú pásku.

Sanačné práce 

Zdegradovaný betón, obnažené výstuže, trhliny, korózia či absencia ukončujúceho oplechovania – toto sú symptómy havarijného stavu balkónovej dosky na mnohých bytových domoch. Sprievodným javom býva často zatekanie do interiéru bytov a následný vznik plesní. Ak majú byť prostriedky vynaložené na obnovu domu účelné, treba v prvom rade riešiť sanácie takýchto stavov, a to systémovými riešeniami od renomovaných výrobcov. 

Systémová porucha balkónu na Tehelnej ul. v Bratislave

  • Náš tip :

Po zrealizovaní sanačných vrstiev by ste mali balkónovú dosku zatepliť, aby došlo k odstráneniu tepelného mosta, ktorý môže spolupôsobiť na vznik plesní v byte.