Späť na zoznam
29. jún 2022
Naše stavby

Stavba v realizácii: Obnova bytového domu Čsl. parašutistov 3-9, Bratislava

Obnova bytového domu na ulici Československých parašutistov v Bratislave

Obnova panelového bytového domu

Panelový bytový dom na ulici Československých parašutistov je prvou realizáciou, na ktorej sa Michaela Martonová podieľala ako projektová manažérka. Ako hodnotí doterajší výsledok obnovy?

1. O akú stavbu ide?

Sedempodlažný bytový dom na ulici Československých parašutistov bol postavený v roku 1960. Nachádza sa v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, neďaleko OC Slimák a legendárnej Kukurice. Predmetom našej obnovy sú vchody 3-9 a čiastočná rekonštrukcia tu prebieha po tom, čo sme v roku 2014 dokončili dva vedľajšie vchody. Obnovou sa snažíme na našu predchádzajúcu prácu plynule nadviazať a nenarušiť jej vizuálny koncept. 

2. Na čom aktuálne pracujete?

Máme za sebou úspešné zateplenie strechy a zjednocujúci náter fasády. Priebežne sa pracuje na celom výťahovom jadre, kde vykonávame stavebnú predprípravu na osadenie nového výťahu. Kompletne riešime lodžie, jednak ich sanáciu a novú dlažbu, no zaťažkávajúcou skúškou sú zábradlia v pôvodnom stave, ktoré prácne rozoberáme a budeme ich nahradzovať bezpečnostným lepeným sklom. Táto dlho očakávaná zmena, na ktorú sa veľmi tešíme, bude posledným krokom exteriérových prác. Interiérovými úpravami kompletne vyspravíme steny na spoločných chodbách, vymaľujeme a vstup do vchodov skrášli nová dlažba.

3. Vznikli už teraz počas realizácie momenty, na ktoré určite nezabudnete?

Pre mňa sú nezabudnuteľné stretnutia s vlastníkmi. Žijú tu naozaj milí ľudia. Možno sa to nezdá, ale práve oni sú každodennými pozorovateľmi našej práce, s nimi prichádzame najčastejšie do kontaktu, stretávame sa, keď ráno odchádzajú do práce alebo len idú vyvenčiť psa. Sme radi, že komunikáciou sme akékoľvek zmeny, či už iniciované z našej alebo ich strany, vyriešili a zatiaľ sme vždy dospeli k dohode. 

 

Obnova fasády na ulici Československých parašutistov v Bratislave
Zadná fasáda bude po obnove na nerozoznanie od vedľajšieho domu.

4. Aké rôzne prívlastky by od vás táto realizácia dostala?

Túto realizáciu by som nazvala jedinečnou. Je to vôbec prvá stavba, na ktorej sa v spoločnosti PS Stavby podieľam ako projektová manažérka. Preto som stála pred zodpovednou úlohou naštudovať si potrebné podklady, akými sú hlavne zmluva o dielo a projektová dokumentácia, a začať riadiť stavbu. Realizácia bola náročná aj na koordináciu, o to viac ma teší výsledok, ktorý sa pomaly rysuje. 

5. Existuje na stavbe niečo, z čoho sa mimoriadne tešíte?

Jedným z otáznikov počas realizácie bolo, ako sa vysporiadame s malými kruhovými okienkami na fasáde. Ide o okienka s priemerom 56 cm a na každom poschodí spoločných priestorov sa ich nachádza niekoľko. Presvetľujú interiér, no vlastníci sa dožadovali, aby sa dali otvoriť a prevetrať nimi chodby. Stáli sme preto pred výzvou, ako dosiahneme otváranie okienka vo veľkosti okna na práčke, a pritom zaručíme bezpečnosť a funkčnosť. Riešenie sme našli a teraz vyrábame sklopné okienka, ktoré sa dajú predeliť napoly. Veríme, že tento kreatívny nápad zaujme a riešenie budeme používať aj pri ďalších podobných realizáciách.

Aký bude mať projekt prínos?

„Teším sa na výsledok. Zadná fasáda sa veľmi podarila, je na nerozoznanie od vedľajšieho domu a keď sa odstráni lešenie a namontujú nové zábradlia, rozdiel tých ôsmich rokov nebude vôbec poznať. Som rada, že napriek všetkým zmenám a časovej nepriazni má aj pri tejto obnove silné slovo láskavý ľudský prístup, vďaka ktorému vieme nájsť vždy cestu,“ Ing. Michaela Martonová, projektová manažérka. 

Galéria

Zadná fasáda bytového domu na ulici Československých parašutistov Projektová manažérka Michaela Martonová pri kontrole Zateplenie a zjednocujúci náter fasády Pôvodné kruhové okná na fasáde bytového domu Detail vetracej hlavice na streche panelového domu Obnova fasády na ulici Československých parašutistov v Bratislave Obnova zábradlia na ulici Československých parašutistov v Bratislave Schodisko v spoločných priestoroch bytového domu

Podobné články


8. apríl 2021
Naše stavby

Dočasné ochranné zastrešenie

Rekonštrukcia strechy bytového domu.

Čítať viac
8. november 2017
Naše stavby

Návrh farebného riešenia fasády

Dobrý farebný návrh fasády je vždy kompromis medzi predstavami vlastníkov, návrhom architekta a možnosťami konkrétneho technického riešenia.

Čítať viac