Späť na zoznam
28. január 2022
Naše stavby

Stavba v realizácii: Bartoškova 2, Pri starej prachárni 5-9, Bratislava

Obnova bytového domu v Bratislave

Obnova tehlového bytového domu

Bytový dom na Bartoškovej ulici 2, Pri starej prachárni 5-9 v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto je zaujímavý tým, že ide o takmer storočnú budovu.

Realizácia obnovy bytových domov na Bartoškovej ulici 2, Pri starej prachárni 5-9 v Bratislave, ktorú aktuálne realizujeme, je zaujímavá tým, že ide o takmer storočnú stavbu. A tá má svoje špecifiká. Nie je to štandardný panelák, ale staršia murovaná budova, ku ktorej sa nezachovala pôvodná projektová dokumentácia.

Rekonštrukcia bytového domu v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto sa začala v novembri 2021. Prvé práce sa týkali fasády bytového domu, výmeny stúpacích rozvodov v bytoch a vypratávania spoločných pivníc. Na ne nadväzuje odvlhčenie spodnej stavby a obnova pivničných priestorov. Časť prác však musela byť zastavená, pretože čakáme na spracovanie statického posudku ohľadom búrania priečok v suteréne. Okrem toho aktuálne prebiehajú prípravné práce na ďalšie etapy stavby ako zameriavanie okien, dverí a zábradlí a ich zadanie do výroby.

Keďže ide o historickú stavbu bez pôvodnej dokumentácie, objavilo sa počas obnovy tohto bytového domu viacero kritických detailov. Tie sa nám odhaľujú postupne. Veľkou výzvou je napríklad výmena rozvodov, ktoré sú v bytoch zamurované. Za tie roky prešli byty taktiež mnohými úpravami.

Práce na tomto bytovom dome sa začali len nedávno, no zatiaľ sa nám darí dodržiavať časový harmonogram. Rátame však s tým, že ho narušia zastavené práce, ktoré boli pôvodne v pláne počas zimných mesiacov. Rozpracované máme betónovanie loggiových podláh a práce na výmene stúpacích a ležatých rozvodov TZB. Čakáme aj na schválenie žiadosti na likvidáciu azbestu zo strechy.

Z pohľadu nezainteresovaného okoloidúceho je najväčší pokrok vidieť pri prácach na fasáde. Z jednej strany budovy chýba už len finálna povrchová úprava. Na jar, keď bude vhodné počasie, postavíme lešenie pre ďalšie etapy stavby. Tiež sme začali s rekonštrukciou elektroinštalácie v jednotlivých vstupoch. Po ukončení prác jednotlivé vchody vymaľujeme.

Po demontáži lešenia máme v pláne izolovanie podzemnej časti proti vlhkosti. Hlavnú časť bude predstavovať odizolovanie suterénu. Okrem izolácie aplikujeme na steny suterénu z interiérovej strany injektážnu clonu. Následne steny omietneme sanačnou omietkou a zateplíme stropy. V poslednej fáze nás čaká realizácia podlahy s epoxidovým náterom a nové pivničné kobky. Po skončení všetkých prác bude nasledovať odovzdanie diela a, ako veríme, aj spokojnosť obyvateľov bytového domu.

Galéria

Renovácia bytového domu na Bartoškovej ulici v Bratislave Realizácia obnovy bytového domu na Bartoškovej ulici v Bratislave Obnova bytového domu na Bartoškovej ulici v Bratislave Rekonštrukcia paneláka na Bartoškovej ulici

Podobné články


8. november 2017
Naše stavby

Návrh farebného riešenia fasády

Dobrý farebný návrh fasády je vždy kompromis medzi predstavami vlastníkov, návrhom architekta a možnosťami konkrétneho technického riešenia.

Čítať viac
25. február 2022
Naše stavby

Stavba v realizácii: Rezedová 3, Bratislava

Obnova panelového bytového domu

Čítať viac
7. september 2017
Naše stavby

Realizácia fasád na významnom developerskom projekte STEIN v Bratislave

Záverečná fáza realizácie fasád na prvom objekte v projekte STEIN.

Čítať viac