Späť na zoznam
29. január 2022
Blog

Ako si vybrať vhodnú strechu a strešnú krytinu?

Výber vhodnej strechy a strešnej krytiny

Strešný systém predstavuje prvú obrannú líniu proti vplyvom počasia. Ako si vybrať vhodnú strechu, podľa čoho zvoliť strešnú krytinu a čo je aktuálne v tejto oblasti trendom?

Podľa Cechu strechárov Slovenska sa od strechy očakáva životnosť okolo 50 rokov, čo zodpovedá generačnej výmene vlastníkov rodinných alebo bytových domov. Okrem ceny však treba pri výbere krytiny pozerať aj na jej parametre, aby v konečnom dôsledku jedna generácia neplatila za výmenu strechy aj niekoľkokrát.

Veľkou zmenou v stavebníctve od januára 2021 je povinná energetická trieda A0. Stavby s energetickým certifikátom A0 majú byť prínosom pre znižovanie uhlíkovej stopy. Ak ste dostali stavebné povolenie do 31. decembra 2020, novostavbe stačí splniť požiadavky energetického certifikátu A1, bez ohľadu na to, kedy bude kolaudovaná. Ak 1. januára 2021 a neskôr, povinná pre vás bude trieda A0. Pri rekonštrukciách sa dosiahnutie konkrétnej energetickej triedy nevyžaduje.

Strecha domu je zo všetkých stavebných konštrukcií najviac namáhaná vonkajšími vplyvmi a jej kvalita má zásadný vplyv na stav vnútorného prostredia budovy.

V súlade s touto legislatívou musia budovy zodpovedať zvýšeným nárokom na tepelnoizolačné vlastnosti. Tie sa týkajú aj skladby strešného plášťa pod strešnou krytinou. Sprísnené normy sa dotknú hrúbky izolácie i kvality strešných fólií, ktoré si vyžadujú profesionalitu realizačných firiem. Strecha domu je zo všetkých stavebných konštrukcií najviac namáhaná vonkajšími vplyvmi a jej kvalita má zásadný vplyv na stav vnútorného prostredia budovy. Chyby pri realizáciách striech môžu byť príčinou až 20-percentnej straty tepla cez strešnú konštrukciu.

Moderné strešné systémy bez tesárov

Možno ste počuli o strešných systémoch, ktoré si nevyžadujú prítomnosť majstrov tesárov. Montovaná konštrukcia masívnej strechy zo železobetónových nosníkov, pórobetónových vložiek a vystuženia je zaujímavá predovšetkým svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Vďaka vysokej kvalite stavebných materiálov pri novostavbách či zatepľovacích systémov pri obnove domov dnes už nie je taký problém dom vykúriť. Výrobcovia skôr začínajú hľadať spôsoby, ako stavby ochrániť pred prehriatím. To poznajú najmä obyvatelia podkrovných priestorov.

Masívna strecha pomáha riešiť otázku akumulácie tepla a vyrovnáva výkyvy teplôt počas dňa či ročných období. Podkrovie je tak chránené proti prehrievaniu. Takáto strecha nevyžaduje parozábranu, pretože je difúzne otvorená. Jej výhodou je tiež jednoduchá montáž – sedlovú strechu s plochou 100 m2 vie dvojica zručných pracovníkov zmontovať za tri dni.

Dbajte na výber kvalitnej strechy
Kvalita strechy má zásadný vplyv na stav vnútorného prostredia domu.

V našich zemepisných šírkach vedú šikmé strechy

Typ strechy a spôsob jej konštrukcie ovplyvňujú náklady na stavbu, kvalitu bývania a v konečnom dôsledku aj náklady na vykurovanie. V našich zemepisných šírkach je veľká obľúbenosť šikmých striech daná charakterom podnebia. Oproti plochým strechám sa môžete spoľahnúť na lepšie odtekanie dažďovej vody či topiaceho sa snehu. Kvalitne vyhotovená šikmá strecha má minimálne nároky na údržbu a odvďačí sa dlhou životnosťou.

Pri jej realizácii máte široký výber rôznych druhov strešných krytín, od pálených škridiel až po plech. Vychádzať treba z konštrukcie šikmej strechy, jej kvality a nosnosti. Práve nosnosť býva častým problémom pri voľbe strešnej krytiny. Nie každá konštrukcia unesie krytinu s vyššou hmotnosťou, vtedy je ideálnym riešením ľahká strešná krytina. Pod nižšiu celkovú hmotnosť sa podpisuje aj nižšia nasiakavosť krytiny.

Protipólom šikmej strechy je plochá strecha, ktorá sa u nás začala rozmáhať s príchodom socializmu. Jej obľube v tých časoch nahrávalo aj rozšírenie železobetónu v stavebníctve, ktorý umožnil konštruovať stavby s plochou strechou, či už išlo o panelové alebo rodinné domy. Tie dodnes označujeme ako „socialistické“ kocky. Jednou z najväčších výhod plochej strechy je zväčšenie využiteľného vonkajšieho priestoru.

Častým problémom pri voľbe strešnej krytiny býva nosnosť. Nie každá konštrukcia unesie krytinu s vyššou hmotnosťou.

Na druhej strane, plochá strecha neodvádza dažďovú vodu tak rýchlo ako šikmá strecha, preto pri nej nesmiete podceniť výber správneho hydroizolačného systému. Zabezpečuje totiž vaše pohodlie aj bezpečnosť nezávisle od počasia a jeho defekt môže spôsobiť v interiéri veľké škody. V prípade poruchy hydroizolačnej vrstvy musíme vo väčšine prípadov kompletne vymeniť strešný plášť, a to parozábranu, tepelnú izoláciu i samotnú hydroizoláciu. Okrem správnej inštalácie je dôležitá tiež kvalita strešného materiálu.

Pri voľbe tvaru strechy myslite aj na pridanú estetickú hodnotu

Okrem šikmej (sedlovej) strechy s dvoma šikmými rovinami a plochej strechy sa môžete stretnúť s valbovou strechou, ktorá vzhľadovo vychádza so sedlovej strechy. Je pre ňu typická valba – tri roviny striech, ktoré sa navzájom pretínajú. Z hľadiska konštrukcie je zložitejšia ako sedlová strecha.

Kompromisom medzi týmito dvoma typmi je polovalbová strecha (alebo skosená valbová strecha), pri ktorej trojuholníkové strany nezaberajú celú plochu, ale len časť. Do bočných stien podkrovia umožňuje umiestniť klasické okná či balkóny. Za variant sedlovej strechy môžeme označiť manzardovú strechu, ktorá má lepšie využiteľný podkrovný priestor.

Aké sú najobľúbenejšie druhy striech
Pri výbere strechy sa môžete inšpirovať rôznymi typmi aj strešnými krytinami.

Stanová (ihlanová) strecha má štyri strešné plochy, ktoré sa zbiehajú do stredového vrcholu. Väčšinou sa používa pri stavbách so štvorcových pôdorysom. Konštrukčne náročná je členitá strecha, ktorá kombinuje sedlovú, valbovú a niekedy aj ihlanovú strechu. Otázna býva jej pridaná estetická hodnota. Úplným opakom členitej strechy je pultová strecha, využívajúca jednu sklonenú rovinu.

Správne nadimenzovaná strecha zvládne aj nepriazeň počasia

Pri výbere strešnej krytiny treba rešpektovať tvar strechy, vlastnosti krytiny ako odolnosť voči UV žiareniu, mrazu, snehu, mechanickému tlaku, ale aj počet a kvalitu ochranných vrstiev krytiny. Správne nadimenzovanie strechy zaručí, že strešná krytina zvládne naozaj vysoké zaťaženie aj nepriazeň počasia, napríklad silnú víchricu alebo návaly snehu.

Krytinu preto treba vyberať podľa sklonu strechy budovy či jej zložitosti – na tvarovo zložité strechy sú vhodnejšie menšie krytiny kvôli spotrebe. Pri rekonštrukcii nepreťažujte pôvodný krov ťažšou krytinou a do úvahy berte tiež klimatické podmienky ako nadmorská výška, množstvo snehu či veternosť danej lokality. Hlavné zaťaženie konštrukcie krovu spôsobujú práve sneh a vietor.

Podľa štatistík sa v priemere každý tretí zákazník rozhodne pre ľahkú krytinu z plechu. Môže za to tradícia z minulosti.

Podľa štatistík sa v priemere každý tretí zákazník rozhodne pre ľahkú krytinu z plechu. Môže za to tradícia z minulosti, hlavne na severe a východe Slovenska, ale aj veľký podiel rekonštrukcií, pri ktorých sa kladie dôraz na hmotnosť. Plechová krytina je často jedinou rozumnou voľbou pri strechách s veľmi nízkym sklonom. Pri oceľovom plechu nepozerajte len na jeho hrúbku, podľa normy pre samonosné strešné krytiny stále postačuje 0,4 mm.

V modernej architektúre sú dnes populárne drážkové alebo falcované strešné krytiny. Radíme ich medzi spoľahlivé, univerzálne a nadčasové. Značnú úsporu času prinesie ich stavebnicový klik systém. Vďaka tomu, že výrobcovia ich dodávajú s už vyprofilovaným falcom a požadovanou dĺžkou, jednotlivé pásy stačí len spojiť a zakliknúť.

Ako ich jedinú nevýhodu, ktorá môže záujemcov odradiť, treba spomenúť zvýšenú hlučnosť či vibrovanie v prípade silnejšieho vetra alebo dažďa. Aj na to však existuje riešenie – špeciálna plstená vrstva, ktorá redukuje tieto vibrácie a hlučnosť. Navyše, má antikondenzačnú schopnosť, takže zabraňuje vytváraniu kondenzu zospodu krytiny. Podobné riešenie proti vibráciám poskytuje tiež aplikácia pozdĺžnych prelisov po celej dĺžke pásu krytiny, ktoré ju spevnia.

Trendové strechy a strešné krytiny
Aké sú aktuálne trendy medzi investormi v oblasti striech a strešných krytín?

Strešná krytina na obnovené historické objekty

Obľúbenou alternatívou sa stáva betónová strešná krytina, ktorá je výhodná pre svoju pevnosť, trvácnosť a dlhú životnosť. K jej nesporným plusom patria aj elegantný vzhľad, vyššia odolnosť proti tvorbe machu a nenasiakavý povrch. Nižšiu hmotnosť možno dosiahnuť zvlneným priečnym profilom krytiny, ktorý je žiadaný najmä na rekonštruovaných budovách. Pri niektorých modeloch nepresahuje hmotnosť jednej škridly 4 kg. Takéto riešenia odporúčame najmä pre staršie rodinné domy, pri ktorých sa v rámci rekonštrukcie neuvažuje nad výmenou krovu.

Betónová strešná krytina je tiež mimoriadne vhodná na šikmé strechy sakrálnych a historických objektov, kde podčiarkne ich krásu. Ak mal klient pred rekonštrukciou namontovanú pálenú krytinu, jeho krov by mal uniesť aj tú betónovú. Ich hmotnosť je totiž porovnateľná. Okrem zaťaženia však treba zvážiť latovanie a poveternostné podmienky danej lokality.

Jednoliaty vzhľad strechy zaručí šindľová krytina, ktorá chráni dvojitou vrstvou šindľov. Odolnosť proti všetkým extrémom počasia zabezpečí nosná vložka zo skleného vlákna. Šindle s touto rohožou sú zároveň ekologické, pretože ich možno úplne recyklovať. Nebezpečenstvo stekania asfaltu zo striech počas horúceho leta, keď sa povrch krytiny môže rozpáliť na teploty až okolo 100 °C, je tu minimalizované špeciálnou úpravou asfaltu. Počas viachodinovej chemickej reakcie zmení asfalt svoju štruktúru a dosiahne extrémne vysoký bod topenia, až 120 °C.

V dnešnej dobe investori radi siahajú po strechách v atraktívnej čiernej farbe alebo po iných tmavých odtieňoch.

Trendové riešenia v tmavých odtieňoch aj otázka ekológie

V dnešnej dobe investori radi siahajú po strechách v atraktívnej čiernej farbe alebo po iných tmavých odtieňoch. Ak chcete mať záruku, že vám takáto strecha nevybledne, riešením je keramická škridla. Pálená krytina si vďaka technológii výroby zachová sýtosť, charakter aj intenzitu pôvodného farebného odtieňa. Jej povrchová úprava spoľahlivo ochráni pred nepriazňou počasia. Keramické škridly s veľkým formátom budú zase praktické pri rekonštrukciách – šetria totiž nielen materiál, ale aj čas na pokrytie strechy.

Pre niekoho môže byť rozhodujúca aj otázka ekológie. Keramická škridla je prírodný materiál, ktorý sa vyrába z prírodnej hliny zmiešanej s vodou. Suší sa vzduchom a vypaľuje sa ohňom. Bez chemických prísad sú i jej povrchové úpravy, takže výroba je šetrná k životnému prostrediu a takéto škridly sa dajú bezproblémovo recyklovať.

Vegetačná záhrada na bytovom dome je ideálna do mesta

Čoraz populárnejšími sa stávajú zelené strechy alebo strešné záhrady. Vybudovanie takejto strechy na bytovom dome je jedným zo spôsobov, ako efektívne využiť mestský priestor a urobiť niečo pre životné prostredie. Vegetačná strecha má vplyv na čistotu ovzdušia i na vykurovanie a chladenie budovy, pretože je potrebné menšie množstvo energie.

Z dlhodobého hľadiska teda so zelenou strechou ušetríte. Napriek minimálnej údržbe je trvácnosť takejto strechy omnoho dlhšia ako v prípade iných striech. V Berlíne napríklad nájdete funkčné zelené strechy staršie ako 100 rokov.

Ochrana strechy pred vplyvmi počasia
Na to, aby vám vaša strecha vydržala čo najdlhšie, je potrebné zabezpečiť jej ochranu pred vplyvmi počasia.

Zelená strecha dokáže absorbovať dažďovú vodu. Takto zachytená voda je vhodná pre domáce zvieratá aj na využitie v záhrade. V letných horúčavách zase strecha zachytáva teplo a zabraňuje prehrievaniu miest. Merania developera na projekte v Bratislave, ktorý je výnimočný 4 700 m2 zelených vegetačných striech, ukázali, že teplotný rozdiel pri zelenej streche môže byť aj viac ako 24 stupňov!

Pri zelenej streche je dôležitý dobre zvolený strešný systém s extrémnou životnosťou a odolnosťou proti prerastaniu koreňom. Tiež musí odolávať nízkym aj vysokým teplotám a byť vhodný napríklad na inštaláciu fotovoltických panelov. Mimochodom, vedeli ste, že od januára 2022 prijali prvé dve nemecké spolkové krajiny povinnú inštaláciu fotovoltických zariadení na strechách novostavieb nebytových budov a iných objektov?

Od mája tohto roku sa bude týkať aj novostavieb rodinných domov a od januára 2023 by sa mala povinnosť vzťahovať na všetky strechy, ktoré prejdú zásadnou rekonštrukciou. Môžeme očakávať, že tento trend zo západných krajín, podporujúci dosiahnutie cieľa EÚ v oblasti klimatickej neutrality, dorazí časom aj k nám.

Napriek minimálnej údržbe je trvácnosť vegetačnej strechy omnoho dlhšia ako v prípade iných striech. V Berlíne nájdete funkčné zelené strechy staršie ako 100 rokov.

Hi-tech strešná krytina namiesto solárnych panelov

Keďže stavebníctvo má veľký vplyv na životné prostredie (podľa portálu Deloitte je spolu s prevádzkovaním budov zodpovedné za 40 % emisií skleníkových plynov), je namieste aj otázka, či by strecha nemohla plniť úlohu ekologického a bezpečného zdroja energie. Výrobcovia sú jednoznačne za, o čom svedčia i ponuky strešnej krytiny s integrovaným solárnym článkom.

Na povrchu takejto krytiny nájdeme integrované solárne články, ktoré sa spôsobom ich ukladania aj vzhľadom takmer zhodujú s klasickými škridlami. Nemení sa pritom ich pôvodná ochranná funkcia na celej ploche strechy. Táto nová generácia strešnej krytiny má všetky vlastnosti, ktoré očakávame od klasickej strešnej krytiny, a to odolnosť proti mrazu, vodonepriepustnosť či povrchovú ochranu.

Architektúra strešnej konštrukcie má rešpektovať tepelnotechnické požiadavky, no zároveň i požiadavky samotného majiteľa rodinného domu či obyvateľov bytového domu. Rovnako reprezentuje aj ich vkus. Investíciu do strechy môžeme pokojne označiť za investíciu na desaťročia. Vyberajte preto tak, aby bol váš dom po celý čas spoľahlivo chránený.


Podobné články


7. apríl 2022
Blog

Šetrenie energií v bytovom dome. Ako ho efektívne dosiahnuť?

Obnova bytových domov je dôležitá v súvislosti so znižovaním spotreby energií pre dosiahnutie klimatickej neutrality. Najčastejšími opatreniami sú zateplenie fasády, výmena okien a renovácia strechy.

Čítať viac
30. máj 2022
Blog

Čo potrebujete vedieť pred obnovou pamiatkovo chránenej budovy

Obnova pamiatkovo chránenej budovy alebo stavby, ktorá sa nachádza v ochrannom pásme podlieha špeciálnemu režimu. Čo by ste mali vedieť pred tým, než s rekonštrukciou začnete?

Čítať viac
26. november 2021
Blog

Rok 2021 – aký bol pre nás (a pre stavebníctvo)?

Mnohé naše realizácie zlepšili kvalitu bývania stovkám slovenských domácností. Aké je naše ohliadnutie sa za rokom 2021 aj za situáciou v stavebníctve všeobecne?

Čítať viac