Späť na zoznam
Realizované: 2017
Bratislava - Nové Mesto

Družstevná 4-8, Bratislava

Obnova tehlového bytového domu

Bytový dom sa nachádza v mestskej časti Bratislava – Nové mesto, v širšom centre mesta. Dom bol skolaudovaný v roku 1956 a je typickým predstaviteľom uličnej mestskej zástavby Bratislavy budovanej v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Má tri vchody na každej pozdĺžnej fasáde, tri schodiská s výťahom a 65 bytových jednotiek. 

Jedným z hlavných cieľov obnovy bolo zachovanie čo možno najväčšieho množstva pôvodných architektonických riešení tak, aby dom pôsobil autenticky bez zbytočných novotvarov a farebných excesov. 

Presvedčiť vlastníkov na takto rozsiahlu obnovu nebolo jednoduché a samozrejme že tak ako všade inde i tu rozhodovali peniaze. Na obnovu sa podarilo zaistiť úver zo ŠFRB v celkovej výške 502.000 Eur na pod účely zateplenie, výmena výťahu, výmena spoločných rozvodov a iná modernizácia s úrokovou sadzbou 0%, splatnosťou úveru 20 rokov a to všetko pri anuitnej splátke 2.090 Eur na celý dom. Mimoriadnym bonusom pre obyvateľov bytovky bola dotácia na odstránenie systémovej poruchy balkónov a lodžií z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vo výške 72.000 Eur.